• 0342 317 19 22

BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 
AMAÇ
Biyoloji ile ilgili temel düzeyde kuramsal ve uygulamali bilgilere sahip, biyolojik çesitliligin korunmasi ve sürdürülebilirligini gözeterek çevresel sorunlarin evrensel ve toplumsal boyutlarini göz önünde bulunduran, laboratuvar ve arazi çalismalarinda çagdas yöntem ve teknikleri kullanarak veri toplayan, deneyler yaparak, sonuçlarini analiz edebilen ve yorumlayabilen, alaninda karsilasilan sorunlari çözmede sorumluluk alabilen, alaninda ögrendigi bilgileri ve ürettigi çözümleri, uygun yöntem ve teknikleri kullanarak anlasilir bir biçimde aktarabilen ve mesleki etik açisindan üst düzey sorunluluk gösteren biyologlar yetistirmek.
 
KAZANILAN DERECE
BIYOLOJI LISANS MEZUNU
 
DERECE SEVİYESİ
LISANS
 
KABUL VE KAYIT KOŞULLARI
Bölüme kayit yaptirmak isteyen lise veya dengi okul ve MYO mezunlari ÖSYM tarafindan belirlenen sartlari saglamis olmak zorundadir.
 
ÖNCEKİ ÖĞRENMENİN TANINMASI
Meslek yüksekokul mezunlari lisans programlarina geçmek için Dikey Geçis Sinavina (DGS) girmek ve ilgili puan türünde istenilen lisans programinin taban puanini almak zorundadir. Meslek yüksekokul mezunlarinin Gaziantep Üniversitesi’ne bagli lisans programlarina dikey geçisleri, 19.02.2002 tarih ve 24676 Sayili Resmi Gazetede yayimlanan "Meslek Yüksekokullari ve Açik Ögretim Ön Lisans Programlari Mezunlarinin Lisans Ögrenimine Devamlari Hakkindaki Yönetmelik" ve bu yönetmelikte degisiklik yapan 29.07.2011 tarih ve 28009 sayili resmi gazetede yayinlanan "Meslek Yüksekokullari ve Açik Ögretim Ön Lisans Programlari Mezunlarinin Lisans Ögrenimine Devamlari Hakkindaki Yönetmelikte Degisiklik Yapilmasina Dair Yönetmelik" hükümlerine uygun olarak, Fakültenin ilgili kurullarinca yapilir.
Gaziantep Üniversitesi’ne bagli Fakülte, Yüksekokul, Meslek Yüksekokullari Bölüm ve Programlari arasinda yatay geçis yapilabilir. Türk Yüksekögretim kurumlarinda önceki ögrenimlerin taninmasi, dikey ve yatay (üniversite içi ve üniversiteler arasi) geçisler, Yüksekögretim Kurulu’nun belirlemis oldugu 24.04.2010 tarih ve 27561 sayili Resmi Gazetede yayimlanan "Yüksekögretim Kurumlarinda Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasinda Geçis, Çift Anadal, Yandal ile Kurumlar Arasi Kredi Transferi Yapilmasi Esaslarina Iliskin Yönetmelik" kapsaminda yapilmaktadir. Ögrencilere önceki ögrenim programlarinda aldiklari derslerle ilgili akademik dönem basinda muafiyet degerlendirmesi ve/veya sinavi yapilmaktadir. Bu derslerden beklenen yeterlilikleri sagladigi düsünülen ögrenciler veya yapilan sinavlarda basari saglayan ögrenciler ders programinin ilk dört yariyilinda ilgili derslerden muaf olabilirler.
Ayrica, Ingilizce dersi için muafiyet sinavi yapilmaktadir.
 
YETERLİLİK KOŞULLARI VE KURALLARI
240 AKTS’LİKİ ZORUNLU VE SEÇMELİ DERS ALAN ÖĞRENCİLER, 4.00 ÜZERİNDEN EN AZ 2.00 AĞIRLIKLI NOT ORTALAMASINI SAĞLAMAK KOŞULU İLE MEZUN OLURLAR.
 
PROGRAM PROFİLİ
Biyoloji bölümü, biyoloji bölümü mezunu yetistirebilmek amaciyla bir egitim plani yürütmektedir. Program, alaniyla ve genel mesleki etigi ile ilgili dersleri içermektedir. Egitim planinda zorunlu derslere ilave olarak ögrencilere kendi tercihlerine göre seçebilme sansi sunulan seçmeli dersler bulunmaktadir.
 
PROGRAM YETERLİLİKLERİ (ÇIKTILARI)
Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler;
1) Canlı sistemleri anlamaya yönelik deneysel çalışmalar yapma, sonuçlarını analiz etme ve yorumlayabilme
2) Canlıları ve canlı sistemlerin işleyişini açıklayabilme
3) Çevre ve biyolojik çeşitliliği koruma farkındalığı
4) Biyolojik uygulamalar için modern teknik ve araçları kullanabilme becerisi
5) Elde ettiği bilgi birikimini sözlü ve yazılı olarak ifade edebilme becerisi
6) Bireysel ve grup halinde çalışabilme becerisi
7) Kazanımların ülke ekonomisine katkı yapabilecek ürüne dönüştürebilme becerisi
8) Zamanın biyolojik gelişimlerini takip etme bilinci
9) Mesleki ve etik sorumluluk bilinci
10) Mesleki özgüven geliştirebilme
 
İSTİHDAM OLANAKLARI
Mezunlar, egitim alaninda oldugu kadar, tip, kimya, veterinerlik, ziraat, biyoteknoloji, ve biyoloji alanlarinda temel ve/veya uygulamali arastirma yapan enstitülerde arastirmaci veya uzman olarak istihdam edilebilirler. Ayrica ilaç üreten firmalarda hem arastirmaci hem de satis elemani olarak is bulabilirler. Hastanelerde, saglik birimlerinde biyolog veya teknisyen olarak ve hatta devletin çevre birimlerinde danisman olarak da çalisabilirler.
 
ÜST DERECE PROGRAMLARINA GEÇİŞ
Biyoloji bölümü ile ilgili alanlarda lisansüstü programlarina basvurabilir.